Ile kosztuje wesele? 2023/2024

Dodano: 3 listopada, 2022

|

Ile kosztuje wesele? Realny koszt wesela zaczyna się od 50 tysięcy złotych. Tyle należy liczyć organizując przyjęcie wesele. Postępująca inflacja i rosnące ceny, będą tylko tą kwotę powiększać. Osobiście uważamy, że impreza tak ważna jak wesele to nie czas i miejsce na robienie czegoś po kosztach, lub na pół gwizdka. Na wesele składa się szereg usługodawców, którzy wykonują swoje usługi poniżej średniej ceny rynkowej. Trzeba mieć na uwadze to na czym można oszczędzić i jak to zrobić – o tym opowiemy poniżej.

Ile trzeba zapłacić za oprawę muzyczną?

Najdroższym wariantem jest kilkuosobowy zespół muzyczny. Impreza prowadzona przez zespół wyróżnia się unikatowością i zupełnie innym tempem niż impreza z DJ. Cena jaką trzeba zapłacić za dobry zespół muzyczny zaczyna się od 6 000zł. Przed decyzją powinno się sprawdzić referencje zespołu, przesłuchać demo i najlepiej zasięgnąć opinii od jego klientów. Prowadzenie imprezy jest męczące i wymaga nie małych umiejętności. Łatwo trafić na zespół po kosztach, który może robić długie przerwy, lub w ogóle jakość gry może być poniżej przeciętnej.

Zamiast zespołu z niższej granicy widełek cenowych, warto rozważyć DJ w tym samym budżecie. DJ’e weselni liczą sobie za imprezę już od paruset złotych, aż po kilka tysięcy. Ale realna cena rynkowa za dobrego DJ to widełki 3 000 – 4 500zł. Lepszy dobry DJ niż średni zespół. Muzyka napędza całe przyjęcie, więc to punkt organizacji wesela, na którym nie warto oszczędzać.

Cena za talerzyk, wesele 2023, 2024

Cena za talerzyk na wesele w 2023, 2024 wynosi w okolicach 250 do 300 złotych. Najdroższym wariantem najczęściej jest restauracja. Dzieje się tak, że restauracje chcą zapewniać wszystko ze swojej strony, lub ze strony swoich podwykonawców, oczywiście za swoją stawkę. Często złudna może wydawać się atrakcyjna cena za tzw. talerzyk. Należy pamiętać, że talerzyk to nie wszystko. Ciasta, tort, szampan, wina i inne alkohole nie są w to wliczone. Natomiast coraz częściej można spotkać cenę za talerzyk na wesele z wliczonymi napojami oraz alkoholami. Cena za talerzyk na wesele 2023, 2024 z napojami i alkoholami zaczyna się od kwot rzędu 300 złotych do 360 złotych. Wydaje się to dość oczywiste, ale w natłoku rzeczy, które trzeba załatwić zdarza się, że to umyka młodym parom. Sala i catering ma największy wpływ na to ile kosztuje wesele.

Mając znajomości i/lub możliwość organizowania we własnym zakresie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest strażnica. Obecne sale na strażnicach już nie odbiegają od sal weselnych, jak było to kiedyś. Wynajem sali na OSP to koszt średnio 2000 – 3000zł + opłata za media. Dekoracje od 600 złotych, catering od 200zł za osobę. Ceny alkoholu są bardzo rozbieżne, przyjęło się liczyć 0,7l wódki na parę. Szampan na toast, wino i inne dodatkowe ewentualności, to kwestia indywidualna. Uśredniając tą kwotę za alkohol na gościa możemy przyjąć około 50zł, to ile kosztuje wesele zostanie powiększone o 5 000zł w przypadku 100 gości.

Ile kosztuje wesele?

Fotograf na wesele – ile kosztuje fotograf na ślub

Przyjmiemy jako wyznacznik naszą średnią cenę za reportaż – 3 500zł. Na rynku jest znaczna ilość fotografów o niższych stawkach i taka sama ilość fotografów z wyższymi. Znajdą się też osoby, które zrobią to za darmo ;). Fotografie są pamiątką na całe życie, dlatego istotne jest wybranie sprawdzonego usługodawcy. Kuszące stawki zaczynających w tej branży poparte portfolio zawierającego wyłącznie kilka sesji ze znajomymi, może być ryzykowne. Reportaż wymaga doświadczenia oraz szybkości w działaniu. Fotografowie ślubni muszą mieć wyrobione legitymacje pozwalające na zdjęcia w kościele, bez tego taka osoba może zostać wyproszona z kościoła – a nie wszyscy wchodzący w branże o tym wiedzą.

Z kamerzystami sytuacja wygląda niemalże identycznie, więc przepisywać tekstu nie ma sensu.

Zobacz nasze historie ślubne


Oszczędności mające wpływ na to ile kosztuje wesele

Krótkie orientacyjne ceny, oraz ich zamienniki i rzeczy, które po prostu możemy odpuścić, albo zrobić taniej. Jest tego całkiem sporo. Równocześnie lista rzeczy, które swoje kosztują, a nie mają bezpośredniego wpływu na imprezę.

Ślub cywilny kosztuje 84zł. Ślub kościelny rozkłada się na: opłatę do USC – 100zł, Ksiądz – 700-1000zł, Organista ok 400zł, oraz kościelny ok 200zł.

Garnitur pana młodego może kosztować 1000zł albo 6000zł, praktycznie bez znaczącej różnicy. Jeżeli nie wyciągasz z szafy go zbyt często, nie warto przepłacać. To samo tyczy się sukni ślubnej, która zostanie założona tylko raz, a często kwoty za nią sięgają astronomicznych kwot. Można kupić tańszą, a nawet wynająć. Drugi raz jej lepiej nie ubierać 🙂

Auto do ślubu, praktycznie jest to najdroższy element, biorąc pod uwagę czas, który z niego korzystamy, w centrum uwagi i tak będziecie Wy. Czasami zamiast płacić za wynajem auta kwoty od 500zł lepiej zapytać znajomego z czarnym/białym zadbanym sedanem o możliwość pożyczenia samochodu.

Atrakcje, które możemy śmiało odpuścić jeżeli miałyby napinać nasz budżet to: fotobudka, fontanny czekoladowe, słodkie stoły, barmani i inne. Bez tego impreza nadal się odbędzie.

ile kosztuje wesele?

Właściwie to ile kosztuje wesele?

Kwota, którą musimy przeznaczyć na wesele zaczyna się ŚREDNIO od 50 tysięcy złotych. Moim prywatnym zdaniem rezygnując opisanych powyżej rzeczy, udało by się zorganizować przyjęcie za około 40 tysięcy złotych. Górnej granicy takiej imprezy właściwie nie ma. Podczas organizacji, decyzje o oszczędnościach warto podejmować z głową. Pomocna do tego celu jest lista tzw. planer ślubny, lub konsultacja z wedding plenerem.

| | | |