para młoda po ślubie kościelnym i kursie przedmałżeńskim

Nauki przedmałżeńskie Małopolska – wszystko co chcieliście wiedzieć!

Dodano: 19 grudnia, 2022

|

Kurs przedmałżeński małopolska – co warto wiedzieć?

Przed zawarciem ślubu kościelnego na pewno nie ominie was kurs przedmałżeński Kraków, Wieliczka i każde inne miasto w Małopolsce ma bardzo zbliżony schemat działania. Jednak Kościół Katolicki znacznie ułatwia tą kwestie organizując weekendowe nauki przedmałżeńskie, Kraków posłuży nam za przykład tego, jak to wygląda w naszym regionie – czyli kurs przedmałżeński weekendowy w Małopolsce w opracowaniu przez Studio Collective.

Nauki przedmałżeńskie Kraków weekendowe 2023

Kurs przedmałżeński online – 2021 rok zapoczątkował erę zdalnego nauczania. Katecheza przedmałżeńska online stała się wtedy powszechną praktyką w związku z panującymi obostrzeniami. Niektóre parafie nadal praktykują kurs przed małżeński online, Kraków nie jest tu wyjątkiem. Wszystko zależy od tego, czy Wasz ksiądz proboszcz zaakceptuje ukończony w ten sposób kurs przedmałżeński. Dlatego sugerujemy przed podjęciem decyzji o tym że, ukończycie kurs przedmałżeński online porozmawiać z proboszczem Kościoła, w którym będziecie brać ślub. Wiele więcej informacji na temat nauk przedmałżeńskich online znajdziecie pod tym linkiem

Nauki przedmałżeńskie weekendowe – małopolska

Nie wszyscy mają czas na nauki przedślubne, weekendowe kursy często są organizowane w większych miastach na terenie różnych województw. Kurs przedmałżeński w Małopolsce organizowany jest m.in. w Krakowie. Takie szybkie nauki przedmałżeńskie trwają zaledwie dwa dni organizowane są m.in:

Katechezy przedmałżeńskie Kraków parafia św. Józefa, Rynek Podgórski, ul. Zamojskiego 2 kursyprzedmalzenskie.pl

Dominikanie Kraków kurs przedmałżeński prowadzą w Bazylice OO. Dominikanów ul. Stolarska 12 – Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną: krakow.dominikanie.pl

Kursy przedmałżeńskie Kraków, Bazylika OO. Paulinów „Na Skałce” tel: +48 12 619 09 26.

Nauki przedmałżeńskie Parafia św. Jana Kantego Kraków Bronowice Małe, ul Jabłonkowska 18

Szybkie nauki przedmałżeńskie Kraków, parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza os. Prądnik Czerwony, ul. Dobrego Pasterza 4

Weekendowe nauki przedmałżeńskie Kraków, parafia Matki Boskiej Zwycięskiej os. Borek Fałęcki, ul. Zakopiańska 86

Pary Młode chcące odbyć kurs małżeński weekendowy, powinny zgłosić się w wydziale Duszpasterstwa Rodzin w Krakowie.

Można to zrobić od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00, oraz we wtorki i czwartki od 15:30 do 18:00.
+48 12 628 81 49 lub +48 12 628 81 50.


Kurs przedmałżeński małopolska

Ile trwa kurs przedmałżeński weekendowy?

Kurs przedmałżeński weekendowy trwa najczęściej w sobotę od 8:30 do 19:00 oraz w niedzielę od 9:00 do 15:00 – ale o szczegółach dowiecie się przy zapisach. Warto pamiętać, że na kurs przedmałżeński trzeba się wcześniej zapisać – wyłącznie zapisane pary narzeczonych są przyjmowane na nauki przedmałżeńskie, Kraków, Wieliczka, Oświęcim, Kęty, czy inne miasta, nie robią w tej sprawie wyjątków.

Wiele jest parafii które, organizują nauki przedmałżeńskie, Kraków posłużył nam jako przykład ilości takich ośrodków w jednym mieście. Np Kursy przedmałżeńskie Wieliczka organizuje w Domu Katechetycznym przy parafii św. Klemensa, przy ulicy Zamkowej 7 – zapisy telefoniczne pod numerami: +48 12 628 81 49 lub +48 12 628 81 50.

Nauki przedmałżeńskie Kraków, online, Oświęcim co wybrać?

Nie tylko Wy stajecie przed wyborem czy kurs przedmałżeński odbyć w swoim mieście czy online, a może odwiedzić miasto wojewódzkie? Spotkania na żywo na pewno są bardziej osobistym doświadczeniem. Odbywające się w tygodniu, czy też weekendowe nauki przedmałżeńskie, odbywają się w grupach z innymi narzeczonymi. To świetne miejsce na wymianę doświadczeń, oraz zapoznanie się z innymi parami. Np. nauki przedmałżeńskie, Kęty organizują w Parafii NSPJ na os. 700-lecia 22 zgłosić się można pod linkiem

Weekendowy kurs przedmałżeński to rozwiązanie dla bardziej zabieganych par. Jak wspomnieliśmy wyżej, kurs przedmałżeński online, 2021 rok wprowadził jako możliwość w wielu parafiach.

Poradnia rodzinna przed ślubem online, a kurs przedmałżeński małopolska

Małżeństwo to na tyle ważna decyzja w życiu, że udanie się na kurs przedmałżeński należy uzupełnić o wizytę w poradni z doradcą. To właśnie tutaj, macie okazję przedyskutować ważniejsze kwestie dotyczące życia w małżeństwie. Poruszone zostaną tutaj kwestie takie jak planowanie rodziny. Wiele młodych par decydujących się na życie razem, będzie mogło wyciągnąć stąd wiele przydatnych rad i informacji od niezależnej osoby jaką jest doradca.

Nauki przedmałżeńskie Kraków – opinie

Najczęstszym wyborem miejsca na kurs przedmałżeński to parafia przyszłej żony, lub męża. W naszym przypadku nauki przedmałżeńskie – Kęty będą pierwszym wyborem. Jednakże z racji na większą ilość dostępnych parafii oraz wielkość miasta na pewno warto wziąć pod uwagę większe miasta. Kolejne miasto brane pod uwagę na Nauki przedmałżeńskie – Oświęcim. Pierwszym miejscem zasięgnięcia opinii na temat poszczególnych parafii powinni być wasi znajomi i rodzina. Kurs przedmałżeński nie jest prowadzony według identycznego klucza, a wiele jest w rękach prowadzącego księdza. Jeżeli rozważacie kurs przedmałżeński weekendowy w innym mieście, proponujemy poszukać lokalnych grup z tego miasta, aby zasięgnąć opinii lokalnej społeczności. Dużą ilością pozytywnych opinii mogą pochwalić się Dominikanie, Kraków. Nauki przedmałżeńskie realizowane są przeważnie raz w miesiącu, wszystkie informacje znajdziecie na stronie.


Kurs przedmałżeński w pigułce

– Kurs przedmałżeński jest obowiązkowy do przystąpienia ślubu kościelnego.

– Nauki przedmałżeńskie trwają od 8 do 10 tygodni.

– Można odbyć kurs małżeński weekendowy, oraz istnieje katecheza przedmałżeńska online.

– Nauki przedmałżeńskie jednodniowe, Kraków czy inne małopolskie miasto są możliwe za sprawą nielicznych przypadków losowych, oraz muszą być zaakceptowane przez konkretnego księdza.

– Kurs przedmałżeński kosztuje najczęściej w okolicach 50-300zł. Przyśpieszony kurs przedmałżeński będzie droższym wariantem.

– Poradnia rodzinna przed ślubem online włącznie, to co innego niż kurs przedmałżeński.

– Nauki przedślubne są ważne rok.

– Kursy przedmałżeńskie są bezstresowe – to forma spotkań i dyskusji na temat małżeństwa oraz samej ceremonii.

– W przypadku gdy jedna z osób w związku jest nie wierząca, jak najbardziej może udać się na taki kurs – to idealna okazja poznać szczegóły związane z sakramentem ślubu.


Ile kosztuje kurs przedmałżeński?

Kurs przedmałżeński kosztuje zazwyczaj w okolicach 40-100zł – wszystko zależy od parafii. Natomiast w przypadku kursu weekendowego, będziecie musieli na ten cel przeznaczyć ok 300zł.

Jak szybko zrobić kurs przedmałżeński?

Kurs przedmałżeński to seria spotkań 2-3 razy w tygodniu przez około 8 tygodni. Można zapisać się na weekendowy kurs przedmałżeński, oraz w szczególnych przypadkach jednodniowy.

Czy da się wziąć ślub kościelny bez nauk przedmałżeńskich?

Nie. Odbycie kursu przedmałżeńskiego jest obowiązkowe do zawarcia ślubu kościelnego.

O co pyta ksiądz na kursie przedmałżeńskim?

Kurs przedmałżeński, przypomina debatę, oraz wykłady. Kurs ma postać luźnych rozmów – więc bez stresu, nie będzie jak w szkole. Na kursie przedmałżeńskich nie ma żadnych pytań na ocenę, czy zaliczenia. Prowadzący pyta wyłącznie o kwestie wiary, oraz waszą relację.

Czy można zrobić kurs przedmałżeński online?

Tak, ale zanim podejmiecie decyzję o uczestnictwie w naukach przedmałżeńskich online, warto się wcześniej dowiedzieć czy Proboszcz w parafii, w której będziecie brać sakrament akceptuje taką formę odbycia kursu.


Czy trzeba robić nauki przedmałżeńskie?

Tak, nauki są obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą przystąpić do sakramentu małżeństwa w Kościele.

Co jest potrzebne do nauk przedmałżeńskich?

Wystarczającym dokumentem jest świadectwo szkolne z ostatniego roku edukacji, na którym widnieje informacja o waszym uczestnictwie na zajęciach religii. Jeżeli tylko jedno z was posiada takie zaświadczenie, mimo o oboje będziecie musieli odbyć cały kurs.

Czy nie wierzący może wziąć ślub kościelny?

Tak, jeżeli jedno z was jest nie wierzące, lub jest innej wiary nadal możecie zawrzeć ślub kościelny. Nie wierzący, oraz ateiści są szczególnie mile widziani na kursie przedmałżeńskim. Poznacie tam szczegóły dotyczące sakramentu ślubu, oraz jego znaczenie i symbolikę.


Czy nauki przedmałżeńskie można odbyć w innej diecezji?

Nie ma obowiązku odbycia nauk przedmałżeńskich w parafii, w której zawiera się ślub. Śmiało można skorzystać z nauk w innej parafii.

Zobacz nasz poradnik na woj. śląskie: nauki przedmałżeńskie Katowice / Śląsk

Ile wcześniej zrobić kurs przedmałżeński?

Swoje uczestnictwo w kursie należy zgłosić najpóźniej 3 miesiące przed planowaną datą zawarcia ślubu. To minimalny okres czasu, jednakże nauki przedmałżeńskie można odbyć znacznie wcześniej przed ślubem. Kurs przedmałżeński jest bezterminowy.

Fotograf na ślub kościelny w Małopolsce

Przygotowania do sakramentu małżeństwa to wieloetapowy i czasochłonny proces – liczmy, że nasz poradnik omawiający nauki przedmałżeńskie Wam pomógł. Jeżeli szukacie fotografa ślubnego w Oświęcimiu, Krakowie, Wieliczce czy innych miastach Małopolski to serdecznie polecamy się na tę okoliczność.