Nauki przedmałżeńskie Katowice Śląsk – co warto wiedzieć

Dodano: 21 maja, 2023

|

Nauki przedmałżeńskie Katowice

Zanim dokonacie sakramentu małżeństwa w kościele, z pewnością będziecie musieli wziąć udział w kursie przedmałżeńskim, lub też w naukach przedmałżeńskich – wiemy, że różnie to nazywacie. Katowice, śląsk i wszystkie miasta w całej Polsce mają podobne procedury. Jednakże Kościół Katolicki znacznie ułatwia tę kwestię, organizując weekendowe spotkania edukacyjne przedmałżeńskie. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie mają na tyle czasu, aby móc sobie pozwolić na odbycie kursu przedmałżeńskiego w którymś z kościołów w Katowicach w trybie pełnym – czyli mowa tu o kursie w standardowym tempie. Katowice będą służyły Nam jako przykład tego, jak to funkcjonuje w naszym regionie. W poniższym artykule postaramy się Wam przybliżyć sprawę nauk przedmałżeńskich w Katowicach i na śląsku.

Nauki przedmałżeńskie na śląsku – co i po co one są?

Nauki przedmałżeńskie są podstawowym przygotowaniem do życia w małżeństwie i kolokwialnie mówiąc, krótką instrukcją obsługi i podstawowych zasad życia w małżeńskiej wspólnocie. Kurs przedmałżeński robiony w Katowicach, czy w jakimkolwiek innym mieście w Polsce nie zapewni wam dożywotniego szczęścia i zgody, a sam kurs nie jest serią złotych rad, które należy bezwzględnie stosować.

Nauki przedmałżeńskie Katowice śląsk

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Wiele par młodych zadaje sobie pytanie, czym dokładnie jest kurs przedmałżeński i dlaczego jest on tak istotny. Prowadzący, w tym księża, zapewniają, że dzięki tym spotkaniom para może jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie i poruszyć tematy, które na co dzień wydają się mniej istotne. Na kursie przedmałżeńskim w Katowicach omawiane są kwestie takie jak podział obowiązków w domu czy też decyzja o posiadaniu potomstwa. Nauki przedmałżeńskie obejmują nie tylko spotkania grupowe, ale także ważne indywidualne sesje z doradcą życia rodzinnego. W zależności od wybranego trybu, czy to standardowy kurs lub przyspieszony weekendowy, na uczestnictwo w kursie należy poświęcić przynajmniej kilkanaście godzin. Najszybszym znanym nam wydaniem był kurs od 8:30 do 19: trwający sobotę i niedzielę.

Czy da się uniknąć nauk przedmałżeńskich?

Krótko. Nie. Stąd też Kościół Katolicki postanowił wyjść na przeciw parom, które nie mają czasu i możliwości odbyć kursu w standardowej formie i tak powstały weekendowe kursy przedmałżeńskie. Tyczy się to całego kraju nauki przedmałżeńskie na Śląsku, czy w każdym innym województwie opierają się na tych samych zasadach, a nauki przedmałżeńskie w formie weekendowej są ułatwieniem, dla tych którzy tego potrzebują.

Kurs przedmałżeński a poradnia życia rodzinnego – Katowice

Przed przyszłą parą młodą, która planuje ślub, stoi wiele formalności, które muszą załatwić, aby móc oficjalnie powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Jednym z tych wymogów jest uczestnictwo w kursie przedmałżeńskim. W Katowicach para ma wiele możliwości, jeśli chodzi o odbycie takiego kursu. Ważne jest zrozumienie, jak się do niego przygotować i jakie są istotne informacje na ten temat.
Kurs przedmałżeński to seria spotkań, podczas których przyszła para młoda zdobywa wiedzę na temat małżeństwa. Poruszane są różne tematy związane z codziennym życiem małżeńskim, włączając w to także kwestie dotyczące posiadania dzieci. Oprócz udziału w kursie grupowym, często wymagane jest również odbycie kilku wizyt w poradni życia rodzinnego, gdzie konsultant omawia z narzeczonymi tematy związane między innymi z naturalnym planowaniem rodziny. W wielu miastach kursy są prowadzone przez różne parafie lub nawet zakony. Na przykład w Katowicach organizacją spotkań przedmałżeńskich zajmują się Dominikanie, którzy cieszą się dużą popularnością wśród narzeczonych i Klasztory Dominikańskie to częste miejsca wyboru Par Młodych jeśli chodzi o nauki przedślubne w Katowicach.

Jeśli para zamieszkuje w okolicach Katowic, istnieje również kilka innych miejsc, do których mogą się udać. Oto kilka wskazówek!

Nauki przedmałżeńskie Katowice śląsk

Ile kosztuje kurs przedmałżeński w Katowicach?

Nauki przedmałżeńskie kosztują zazwyczaj w okolicach 50-150zł – wszystko zależy od miejsca, w którym kurs będziecie odbywać – oczywiście mowa o kursie standardowym. Kurs przedmałżeński weekendowy, na śląsku kosztuje około 300zł.

Nauki przedmałżeńskie – czas trwania

Kursy dla par, to seria spotkań kilka razy w tygodni, najczęściej 2-3 razy przez około dwa miesiące. Tak jak wspominaliśmy, można zapisać się na kurs weekendowy – z definicji trwa on weekend od rana do wieczora. Jednakże Kościół Katolicki w szczególnych przypadkach przewiduje możliwość odbycia kursu jednodniowego.


Strach przed naukami przedmałżeńskimi.

Kilka razy spotkaliśmy się ze strachem z Waszej strony, że kurs przypomina lekcje w szkole – nic z tych rzeczy. Kurs przedmałżeński to seria spotkań na przykład w Katowicach, w danej parafii, wraz z innymi parami i księdzem. Na spotkaniach są wykłady, a całość przypomina debatę lub po prostu wymiany doświadczeń. Nie ma ocen, ani zaliczeń, a jedyne o co ksiądz/prowadzący Was zapyta to kwestie stricte religijne.

Czy kurs przedmałżeński online jest akceptowalny?

Tak, ale zanim zdecydujecie się o taki sposób zaliczenia kursu przedmałżeńskiego, sugerujemy Wam skonsultować to z Proboszczem w parafii, w której planujecie brać ślub, czy aby na pewno akceptuje taką formę zaliczenia kursu.

Co potrzebuję do nauk przedmałżeńskich?

Do przystąpienia do Nauk przedmałżeńskich weekendowe, czy też stacjonarnych na śląsku i w Katowicach wystarczy Wam świadectwo szkolne z ostatniego roku edukacji. To tyczy się każdej parafii.

Czy osoba z innej wiary może wziąć Katolicki ślub?

Jeżeli jedno z was jest innego wyznania, lub jest ateistą to i tak nadal możecie wziąć ślub kościół po katolicku. Innowiercy i ateiści są szczególnie mile widziani na kursach – wbrew pozorom! Poznacie tam szczegóły dotyczące katolickiego ślubu, symboliki o raz jego znaczenie w życiu katolika.

Czy kurs przedmałżeński muszę odbyć w swojej diecezji?

Jeżeli jedno z was jest innego wyznania, lub jest ateistą to i tak nadal możecie wziąć ślub kościół po katolicku. Innowiercy i ateiści są szczególnie mile widziani na kursach – wbrew pozorom! Poznacie tam szczegóły dotyczące katolickiego ślubu, symboliki o raz jego znaczenie w życiu katolika.

Ile wcześniej odbyć nauki przedmałżeński?

Uczestnictwo w kursie przedmałżeńskim można zgłosić nie później niż 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. To jest minimalny wymagany okres czasu, ale istnieje możliwość odbycia kursu przedmałżeńskiego dużo wcześniej przed ślubem. Przyjęte jest, że kurs przedmałżeński ważny jest rok od momentu jego zakończenia. WAŻNE: Kurs przedmałżeński wymaga wcześniejszego zapisania się niego.


Czy nauki przedmałżeńskie muszą odbywać się w diecezji, w której biorę ślub?

Nie ma konieczności uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim w parafii, w której odbywa się ślub. Można swobodnie skorzystać z nauk przedmałżeńskich organizowanych w innej parafii.

Kurs przedmałżeński Katowice – Podsumowanie

  • Kurs przedmałżeński jest obowiązkowy przed zawarciem ślubu kościelnego.
  • Nauki przedmałżeńskie trwają zazwyczaj od 8 do 10 tygodni. w Trybie stacjonarny,
  • Istnieje możliwość odbycia kursu małżeńskiego w formie weekendowej lub online.
  • Nauki przedmałżeńskie jednodniowe, takie jak w Krakowie lub innych miastach w Małopolsce, są możliwe w nielicznych przypadkach losowych i muszą zostać zaakceptowane przez odpowiedniego księdza.
  • Koszt kursu przedmałżeńskiego wynosi zazwyczaj od 50 do 300 złotych, przyśpieszona wersja kursu może być droższa.
  • Poradnia rodzinna przed ślubem, w tym także w formie online, to odrębna usługa od kursu przedmałżeńskiego.
  • Nauki przedślubne są ważne na okres roku.
  • Kursy przedmałżeńskie są bezstresowe i obejmują spotkania i dyskusje na temat małżeństwa oraz samej ceremonii ślubnej.
  • Nawet jeśli jedna osoba w związku nie jest związana z Kościołem Katolickim, może wziąć udział w kursie przedmałżeńskim, który jest doskonałą okazją do poznania szczegółów związanych z sakramentem ślubu.

Zobacz również: